Google Workspace pro osobní použití

Vlastní domény na Google Workspace zdarma?

Dnes už je většině uživatelů internetu známé, že si mohou za nevelký poplatek koupit vlastní doménu. Pokud ale chtějí využívat na své doméně služby jako e-mail, web apod., musí si zaplatit hosting. Částka to nemusí být velká, řádově ve stokorunách měsíčně. Pokud je to ale pro osobní potřebu, jde to i zdarma?

Jak je to s hostingem na nejznámějších cloudových platformách?

K největším cloudovým platformám bezesporu patří Google Workspace a Windows 365. Tyto dva pojmy jsou spíše spojené s firemním (tedy placeným řešením cloudových služeb). Pouze pro školy byly tyto platformy uvedeny v základní verzi zdarma.

Obě tyto platformy umožňují využívat omezeně služeb cloudu i běžným uživatelům zdarma. Musí si u nich zřídit účet. Pokud si zřídíte účet na doméně hostitele (outlook.cz, gmail.com), můžete bez problémů využívat zdarma jejich služeb (e-maily, disk, aplikace). Jsou ale s některými omezeními. Klasicky jde o menší úložný prostor na cloudu:

  • OneDrive:           5 GB
  • Disk Google:     15 GB

Pokud zde chcete hostovat svoji doménu, Windows 365 to umožňuje pouze ve firemních licencích. Provoz vlastní domény na Google Workspace zdarma možné jsou. Pokud jste akceptovali ujednání pro osobní použití a omezené funkce obdobně, jako u osobních účtů na gmail.com. Toho někteří uživatelé na internetu využili a u Google svoje domény hostují. Ale stále si musíte u doménového registrátora zakoupit vlastní doménu a poté si nastavit Google Workspace pro svou doménu.

Google workspace

Změny v licenční politice u vlastní domény na Google Workspace?

Google přemýšlí o tom, jak se má k hostingu zdarma na své cloudové platformě postavit. Z prvních informací vyplývalo, že hosting vlastních domén zpoplatní tak, že budou pouze pro firemní použití. Po negativní reakci uživatelů osobních hostingů na jejich platformě se zdá, že bude možné v osobním používání u vlastní domény na Google Workspace pokračovat. Je ale potřeba být obezřetný při procesu transformace služby. Pečlivě si prohlédněte formulář a zaškrtněte možnost osobního používání.

Nejrozumnější je ale vyčkat, pokud je to možné a pozorně sledovat další kroky Googlu v jejich licenční politice. Většinou platí: „nic se nejí tak horké, jako se to uvaří“.

Další informace najdete na internetových fórech nebo na Svět Androida.

Firemní školení, Ostatní
cloud, Google Disk, Google Workspace, IT kurzy, OneDrive, práce s počítačem, Windows 365

Archivy

Digitální marketing – moderní webové stránky pro správce webů a marketéry
Workshop: Brýle pro virtuální realitu na Vysočině

Další podobné články