technologie ve vzdělávání

Jak se dívat na technologie ve vzdělávání?

Technologie ve vzdělávání patří mezi velmi zajímavé a často diskutované téma. My jsme si pro odpověď na otázku zašli na konferenci LEARN & TECH 2019, která se konala 19. 9. 2019 v Praze a jejímž pořadatelem je FIREMNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Program konference byl velmi bohatý. Celkem se na konferenci prezentovalo 17 zástupců firem, které se problematikou technologií ve vzdělávání zabývají. Velmi užitečná byla i možnost si některé produkty vyzkoušet přímo na místě.

Learn&Tech 2019
Learn&Tech 2019

Pro vzdělávání zaměstnanců je velmi důležité si uvědomit, kdy se lidé vzdělávají. Ti, kteří jezdí do práce hromadnou dopravou, využívají dobu strávenou na cestě do a z práce. Dále pak to bývá doba v odpoledních a večerních hodinách a pro některé je vhodnou dobou např. i víkend. To, co je pro ně důležité je, aby např. elearning byl pro ně přístupný vždy a z jakéhokoliv zařízení, aby měli zpětnou vazbu co je dobře a na čem mají zapracovat. Nesmírně důležitá je také motivace pokračovat – známe to všichni, pro něco se nadchneme, nějakou dobu nám nadšení vydrží a pak náš zájem a aktivita postupně upadá. V tomto směru mohou pomoci právě i nové technologie ve vzdělávání – a o tom konference byla.

Jak jsme se již zmínili v úvodu, produktů a firem bylo na tak krátký čas mnoho, nicméně každá firma měla 5 minut na představení svého produktu, což se ukázalo jako velmi efektivní – asi na tento způsob prezentace v některých případech přejdeme také 🙂 .

Virtuální realita v praxi

LearnTech 2019
Learn&Tech 2019

Takže, co nás nejvíce zaujalo jako ukázka nové technologie ve vzdělávánívirtuální realita (o té jsme se již zmínili v našem článku z konference v Brně – zde), dále pak spojení psychometrie a situačních her, mikroelearningy, digitální trenér obchodních týmů, aplikace na sebekoučink a výuka rychlého a efektivního čtení.

Jak mohou simulační hry pomoci zaměstnancům i personalistům?

Mezi prvními představila své produkty firma BEHAVERA, která představila jeden z produktů, který používají jako nástroj pro personalistysimulační hry, které měří pracovní chování a jsou u zaměstnanců oblíbené více, naž klasické dotazníky. Jejich technologie ve vzdělávání vychází z behaviorálních metod, tj. pozorovatelného pracovního chování, které jsou nejlepším prediktorem pracovního výkonu. V porovnání s klasickými testy (validita a reliabilita 20-30 %), je validita behaviorálních dat 60-80 % a jejich kvalita se neustále zvyšuje. Ukázky byly velmi zajímavé a inspirativní.

Chcete být při čtení 2x efektivnější?

Všichni asi umíme číst, tedy aspoň to předpokládám 🙂 . Všichni také alespoň čas od času potřebujeme přečíst něco, co nás zase až tak moc nebaví, ale pro naši práci je to důležité. Takže proč si nevyzkoušet novou metodu čtení, která by nám to usnadnila? Další společností, která se na akci představila, byla firma ROZEČTI.SE, která se zabývá online výukou rychlého čtení. Běžně jsme schopni přečíst cca 200-250 slov za minutu. Autoři tvrdí, že po tréninku budete schopni přečíst více jak 500 slov za minutu! Na webových stránkách najdete kurzy pro školy, lektory i podniky. Chcete si to vyzkoušet? Máte možnost získat zkušební verzi zdarma.

Aplikace pro sebekoučink

Další téma, které nás zaujalo, se týkalo koučování – konkrétně online nástroje pro sebekoučink od firmy I AM COACH-. Je pravdou, že ve většině firem dosáhne na koučování pouze několik nejvýše postavených manažerů. Nicméně je technika koučinku vhodná v podstatě pro každého a nemusí se to týkat jen pracovních záležitostí. Aplikace umožňuje nastavit si vlastní cíl tak, by byl pro vás zajímavý, aby vás přitahoval a zapadal do vašeho života. Pro ty, kteří se doposud s koučinkem nesetkali, je to zajímavé seznámení s něčím novým. Jak je vidět, technologie ve vzdělávání, může mít i podobu praktické aplikace. Aplikaci si můžete vyzkoušet i zdarma.

Takže, co říci na závěr?

Konference byla pro nás zajímavá a především inspirující i pro naši práci. Organizace byla výborná a zkrácení příspěvků vystupujích jen na 5 minut bylo skvělým řešením. A jak poznamenal jeden z vystupujících, s jehož názorem se ztotožňujeme, lidský faktor je stále důležitý a nezastupitelný nejen pro oblast vzdělávání dospělých. Technologie ve vzdělávání a vývoj v této oblasti jdou dopředu mílovými kroky, nicméně stále to jsou jen nástroje, jak zefektivnit a zatraktivnit výuku. Technika a moderní technologie mají sloužit nám, ne my jim 🙂

Rádi se s Vámi osobně setkáme na některém z našich kurzů a školení 🙂

Firemní školení, Ostatní
Firemní vzdělávání, konference, Koučink, Learn & Tech, Praha, Virtuální realita

Archivy

Jaký byl Future Port Prague 2019?
Umíte komunikovat? A mohla bych to vidět?

Další podobné články