DVPP - Lego robotika

Robotika s LEGO Education

Loni jsme oslavili 100 let od vzniku jedno ze světově nejznámějších slov českého původu – Robot. Použil ho Karel Čapek v svém dramatu R.U.R.  Pojem Robotika pro změnu jako první použil spisovatel Isaac Asimov ve svých povídkách o robotech, kde v roce 1942 zformuloval tři zákony robotiky.  Dánská firma LEGO je tu se svými stavebnicemi pro různé věkové skupiny už od 30.let 20.století. Dnešní článek věnujeme aktuálnímu zavádění robotiky pro podporu výuky nové informatiky na našich školách.

LEGO Education na základních školách

LEGO Education je oblíbenou řadou Lego stavebnic splňující požadavky konceptu STEM, který vznikl na konci minulého století jako označení vzdělávání v oborech přírodní vědy (Science), techniky (Technology) a technologie (Engineering) a matematika (Matematics).  Řada LEGO Education, jak už název naznačuje, našla využití ve výuce na školách v zahraničí. V poslední době ji stále častěji můžete objevit i na našich základních školách. Žáci si s její pomocí osvojují dovednosti týmové spolupráce, komunikace, tvořivosti a kritického myšlení při řešení problémů.

Lego Wedo robot
LEGO Education – robotická stavebnice WeDo 2.0

Zmíněné řadě robotické stavebnice jsme se věnovali loni v našem článku Výuka robotiky s LEGO Education. Byl cílený právě učitelům základních škol, kteří v rámci úprav školních vzdělávacích programů zavádějí práci s robotickými hračkami do svých tematických plánů. V rámci našich DVPP školení si právě pedagogové v současnosti rozšiřují své profesní kompetence v oblasti digitální gramotnosti a robotiky. Vybírají si z celé řady ICT kurzů zaměřeních na ovládání a programování digitálních interaktivních pomůcek a robotických hraček. A jak víme i z jejich ohlasů, praktické úlohy předváděné v průběhu našich kurzů se stávají základem a inspirací pro tvorbu jejich vlastních výukových a výchovných úloh, materiálů a pracovních listů.

Robotická stavebnice LEGO WeDo

Koncepci WeDo 2.0 bereme jako úvod do problematiky konstrukce a testování mechanických principů strojů, které všichni známe z reálného světa. Žáci se tak postupně mohou seznámit základními mechanickými principy: kmitání, pohon, klikový mechanismus, řemenice, krokový pohyb, setrvačnost, navijáky, zvedáky, mechanické ruky, posun, otáčení atd. Intuitivní software, tvořící základní součást WeDo 2.0 robotiky, umožňuje blokové programování modelů a využití integrovaných nástrojů.

Stavebnice obsahuje díly konstrukční, díly spojovací, díly umožňující pohyb modelů, elektrické díly a dekorativní díly. Mezi elektrické díly řadíme senzor pohybu, senzor náklonu, střední motor a  Smart Hub se světelným indikátorem, spínacím tlačítkem a dvěma porty pro připojení senzorů a motorů. Smart Hub vyžaduje napájení dvěma AA články (tužkové baterie) anebo LEGO Smart Hub nabíjecí baterií. Smart Hub bezdrátově přenáší data mezi počítačem anebo dotykovým zařízením prostřednictvím interního Bluetooth 4.0 s Low Energy technologií.

Více na našem DVPP kurzu Výuka robotika s LEGO Education.

Termíny školení Výuka robotiky s LEGO education

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
DVPP
DVPP, Lego, Lego WeDo, Programování, Robot, Robotika

Archivy

Digitální marketing – sociální sítě pro marketéry
Tvorba WordPress pluginu

Další podobné články