DVPP - ICT - Tvorba WordPress pluginu

Tvorba WordPress pluginu

Po kurzech Tvorba mobilních aplikací – Android a Tvorba webových aplikací máme pro vás další nový kurz, který je zaměřen na programování. A to tentokrát na téma WordPressu a programování pluginu do WordPressu. Takže pokud již umíte WordPress dobře ovládat, umíte si vytvářet stránky a příspěvky jak potřebujete, ale občas potřebujete něco navíc – něco co by chtělo doplnit v rámci funkcionality WordPressu, tak právě pro vás je tento kurz, kde si ukážeme jak si napsat vlastní WordPress plugin.

Obsahová náplň

Obsah kurzu je jednoduchý v rámci 8 hod se podíváme na následující témata:

 1. Úvod do webových technologií
 2. Seznámení s PHP jazykem
 3. Seznámení s principem WordPress pluginu
  • Jak je vlastně WordPress postaven a co můžeme použít za vestavěné funkcionality
 4. Vytvoření základního WordPress pluginu
  • Vytvoříme si jednoduchý plugin pro zobrazení hodnoty (např. zobrazení teploty dle místa)
 5. Vytvoření komplexního WordPress pluginu
  • Dále si ukážeme jaká cesta je doporučená v rámci komplexnějšího pluginu, který si budeme demonstrovat na pluginu pro dotazník.

Pro koho je školení určeno?

Toto školení ICT: Tvorba WordPress pluginu je určení spíše pro náročnější uživatele, kteří se chtějí posunout z role „běžního“ editora wordpress stránek, ale chtějí si něco naprogramovat v PHP/JS a rozšířit si tak funkčnost webových stránek postavených na WordPressu. Pokud vás zajímáv pouze „editace“ již připravených pluginu, které máte například na svých webových stránkách, tak tento kurz vám s tímto moc nepomůže, protože každý již vytvořený plugin nějakým tvůrcem, tak se nemusí dodržovat standardů a může být různě komplivaný. A hlavně vy sami nechcete editovat plugin, který může dostat aktualizaci, což by znamenalo, že o vaše úpravy pluginu přijdete, protože je aktualizace přemaže. Takže náš kurz je pro ty, kteří si chtějí vytvořit vlastní plugin.

A co budeme vlastně tvořit?

Jak jsme psali již v obsahu, tak vytvoříme dva pluginy, první bude forma jednoduchého pluginu, který bude pomocí „shortcode“ neboli zkráceného zápisu zobrazovat aktuální hodnotu teploty v zadaném místě. Následně si vytvoříme trochu „komplexnější“ plugin, který rozbrazí dotazník s otázkami a následně pošle e-mail s hodnocením. Jednoduchá ukázka, jak se dá napsat strukturovanější plugin spolu se zapojením „administrace“ WordPressu. Neznamená to, že m

DVPP - Tvorba WordPress pluginu
Použití první jednoduchého pluginu – zobrazení teploty v místě
DVPP - Tvorba WordPress pluginu
Použití druhého pluginu – zobrazení dotazniků s následným poslání na e-mail

Jaké technologie používáme?

Pro práci při tvorbě webové aplikace použime dnes populární IDE (vývojové prostředí) od společnosti Microsoft a to Visual Studio Code – což je „odlehčené“ vývojové prostředí primárně pro webové technologie. Případně můžeme v kurzu ukázat i PHPStorm, což je již placený IDE od společnosti JetBrains, ale lze využít 30 denní trial verzi nebo si zažádat pro školy o bezplatnou licenci. Dále se v rámci kurzu setkáme samozřejmě s webovými technologiemi jako HTML, CSS, JS a PHP.

Termíny školení

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
DVPP
DVPP, on-line kurzy, on-line výuka, on-line vzdělávání, Programování, WordPress, WordPress plugin

Archivy

Robotika s LEGO Education
DVPP: Informatické myšlení

Další podobné články