Dnes už je většině uživatelů internetu známé, že si mohou za nevelký poplatek koupit vlastní doménu. Pokud ale chtějí využívat na své doméně služby jako e-mail, web apod., musí si zaplatit hosting. Částka to nemusí být velká, řádově ve stokorunách měsíčně. Pokud je to ale pro osobní potřebu, jde to i zdarma?
Jak je to s hostingem na nejznámějších cloudových platformách?
K největším cloudovým platformám bezesporu patří Google Workspace a Windows 365. Tyto dva pojmy jsou spíše spojené s firemním (tedy placeným řešením cloudových služeb). Pouze pro školy byly tyto platformy uvedeny v základní verzi zdarma.
Obě tyto platformy umožňují využívat omezeně služeb cloudu i běžným uživatelům zdarma. Musí si u nich zřídit účet. Pokud si zřídíte účet na doméně hostitele (outlook.cz, gmail.com), můžete bez problémů využívat zdarma jejich služeb (e-maily, disk, aplikace). Jsou ale s některými omezeními. Klasicky jde o menší úložný prostor na cloudu:
- OneDrive: 5 GB
- Disk Google: 15 GB
Pokud zde chcete hostovat svoji doménu, Windows 365 to umožňuje pouze ve firemních licencích. Provoz vlastní domény na Google Workspace zdarma možné jsou. Pokud jste akceptovali ujednání pro osobní použití a omezené funkce obdobně, jako u osobních účtů na gmail.com. Toho někteří uživatelé na internetu využili a u Google svoje domény hostují. Ale stále si musíte u doménového registrátora zakoupit vlastní doménu a poté si nastavit Google Workspace pro svou doménu.
Změny v licenční politice u vlastní domény na Google Workspace?
Google přemýšlí o tom, jak se má k hostingu zdarma na své cloudové platformě postavit. Z prvních informací vyplývalo, že hosting vlastních domén zpoplatní tak, že budou pouze pro firemní použití. Po negativní reakci uživatelů osobních hostingů na jejich platformě se zdá, že bude možné v osobním používání u vlastní domény na Google Workspace pokračovat. Je ale potřeba být obezřetný při procesu transformace služby. Pečlivě si prohlédněte formulář a zaškrtněte možnost osobního používání.
Nejrozumnější je ale vyčkat, pokud je to možné a pozorně sledovat další kroky Googlu v jejich licenční politice. Většinou platí: „nic se nejí tak horké, jako se to uvaří“.
Další informace najdete na internetových fórech nebo na Svět Androida.