Byli jsme poprvé na akci Future Port Prague, zda nám náhodou neunikají nějaké trendy v digitálním světě. Bohužel jsme se mohli z časových důvodů zúčastnit pouze prvního dne, ale i tak myslíme, že jsme to hlavní z festivalové části akce viděli.
Future Port Prague
Pojďme si nejprve trochu přiblížit tuto akci obecně. V podtitulku této akce je „dotkněte se budoucnosti“ – ano tato akce má být o tom, že bude demonstrovat/ukazovat nové technologie/myšlení z „budoucnosti“. Future Port Prague probíhal 2 dny a celé akce v Průmyslovém paláci Praha – Holešovice se zúčastnilo kolem 10 000 návštěvníků. Akce byla rozdělena do několika částí – Festival, Expo a Konference. Expo bylo myšleno jako „veletrh“, kde byly různí vystavovatelé – jako např. Prusa3D, Škoda Auto Digilab a další. Konference byla určena menšímu počtu lidi s cenovkou kolem 14 tis. Kč. Naopak festival nabídl „přívětivější“ cenu za vstupenku a to buď kolem 600 Kč (běžný lístek) nebo 900 Kč za business lístek.
Co jsme se tedy dozvěděli?
Jak jsme se zmínili již v úvodu, z časových důvodů jsme se zúčastnili pouze prvního dne, takže nemůžeme poreferovat jaký byl den druhý. Vzhledem k tomu, že první den byl více „business“, tak jsme o nic důležitého nepřišli. Druhý den byl více „otevřený“ a měly přijít i početné skupiny z řad studentů škol.
Vybrali jsme pro Vás přednášky či ukázky, které byli z našeho pohledu zajímavé a přínosné. Další informace o ostatních přednáškách si můžete přečíst v článku na webu Akademie digitálního managementu. Jedná se obsahově o ty přednášky, které dávaly smysl z pohledu studia MBA.
Co znamená AR Cloud a proč by vás to mělo zajímat?
Víte co znamená zkratka AR (Augmented Reality) nebo VR (Virtual Reality)? Tak právě s tím vám mohla pomoci tato přednáška, která dávala do kontextu i další technologie – jak dlouho se zaváděly nebo dobu než jsme je naplno využívali. Zatím jsme pravděpodobně v raném stadium zavádění těchto technologií a zatím ji můžeme vidět spíše při zábavě, nežli v „pracovním“ světě. Ale to se zajisté brzo změní, jen jako všechno potřebuje svůj čas.
Ze světa budoucnosti
Tato ukázka byla velmi pěkná, protože se jednalo o použití AI (Artificial Intelligence) neboli „umělé inteligence“ při složení nové hudební kompozice nazvanou Ze světa budoucnosti, kterou stvořila umělá inteligence na základě fragmentu nedokončeného díla Antonína Dvořáka. Krátká ukázka, jak tato skladba „uměle“ vytvořená zněla.
Bitva o budoucnost dopravy
Sdílené služby, big data – asi takto by se dala shrnout přednáška o Bitvě o budoucnosti dopravy, kde byla prezentována myšlenka,na které se teprve pracuje, a to sdílení svých kapacit mezi Alzou a Liftagem, kdy by mohla přepravní služba Liftago „sdílet“ své řidiče pro doručování zásilek od Alzy. Byla to pěkná ukázka, jak myslet „ve větším“ měřítku, tzn. nesoustředit se pouze na svůj business, ale neustále se snažit o vyšší efektivitu a podívat se „kolem“.
Co jsme mohli vidět na Expo?
Byla zde možnost půjčit si elektro-kolo či elektro-skútr, tak i možnost svézt se v automobilu Tesla. Další ze zajímavostí byla oblast 3D tisku a to jak novinky od společnosti Průša3D, tak i například „3D tisk“ budovy. Krátkou ukázku můžete vidět ve videu na stránkách Akademie DM – jak robotické rameno „tiskne“ ukázku z betonu.
Shrnutí akce – Future Port Prague
Určitě je těžké v dnešní době, kdy jsme byli zvyklí na neustálé inovace a novinky skoro každý den, přijít i dnes s něčím úplně novým. Pravděpodobně je to dnes o tom umět zkombinovat dostupné znalosti a technologie, a hledat možnosti, jak zefektivnit aktuální postupy a procesy. Pro „běžného“ uživatele technologií, který aktuální dění nesleduje často, to mohlo být pěkné shrnutí aktuálních možností. Ale pro náročnějšího uživatele zde asi nebylo příliš mnoho nového či zajímavého, ale každý si určitě něco odnesl. Např. pro školní účastníky akce to musela být velmi přínosná a užitečná akce.