Vzdělávání pedagogů (nejen) v oblasti ICT

Informatické myšlení ve Scratch

  1. CENTRUM-VZDĚLÁVÁNÍ.CZ
  2. DVPP
  3. Informatické myšlení ve Scratch

Pro výuku algoritmů a programování na základní škole používejte metodické postupy, které jsou při tvorbě algoritmů pochopitelné, vizualizované a vedou k okamžitým výsledkům Tyto postupy se dají snadno ověřit a reprodukovat. To umožňuje blokový programovací jazyk Scratch.

Proč učit Informatické myšlení ve Scratch?

Blokové programovací jazyky jsou pro děti pochopitelné a zábavné. Využívají je i stavebnice Lego a existují moduly pro Scratch Lego podporující. Scratch je on-line, plně lokalizovaný. Existuje pro něj řada knih, metodik, je podporován pedagogickými fakultami.

Scratch doporučují odborníci pro žáky starší osmi let. Není to ale žádný triviální systém. Lze v něm naprogramovat zajímavé aplikace a hry. Nebude nudný ani pro žáky středních škol. Nenahradí samozřejmě profesionální programovací jazyky. U řady oborů se ale znalost profesionálních programovacích prostředí nevyžaduje, informatické myšlení však ano. Vyučujte tedy Informatické myšlení ve Scratch.

Jak vypadá programování pomocí bloků?

Začnete okamžitě pracovat s objekty, které nemusíte hned vytvářet. K dispozici máte pozadí a postavy. Pozadí je vlastně hrací plán a postavám předáváte pokyny, co mají dělat.

Jedná se tedy o grafické vizualizované prostředí

Pokyny postavám předáváte pomocí příkazů uzavřených v blocích, které do sebe zapadají. Tím prostředí určuje, jakým způsobem můžete bloky (příkazy) kombinovat. Je to trochu jako Puzzle. Bloky s příkazy jsou rozděleny do několika skupin podle společných znaků. Například blokové příkazy ve skupině zvuk umožňují přehrávat a vypínat různé zvuky.

Je složité zvládnout Scratch pro učitele bez znalosti programování?

I když každý máme jiné předpoklady, pokud umíte systematicky a analyticky myslet, Scratch zvládnete. Pro ty z vás, kteří jste již nějaký algoritmus vytvořili, bude tento systém jednoduchý. Pro start je vhodné využít školení, která Vám ušetří spoustu času s počátečním seznámením. Potom si můžete vyhledat řadu připravených materiálů.

Hotové projekty jsou často zveřejněné. Hledejte v nich inspiraci pro výuku vašich žáků.

Zdrojový projekt

Zlepšete problematické myšlení dětí pomocí výuky informatického myšlení ve Scratch zábavnou formou!

DVPP
, , ,

Archivy

Školení správa počítačových sítí
Školení a zkoušení od 22.11. 2021

Další podobné články