Vzdělávání pedagogů (nejen) v oblasti ICT

Informatické myšlení ve Scratch

Pro výuku algoritmů a programování na základní škole používejte metodické postupy, které jsou při tvorbě algoritmů pochopitelné, vizualizované a vedou k okamžitým výsledkům Tyto postupy se dají snadno ověřit a reprodukovat. To umožňuje blokový programovací jazyk Scratch.

Proč učit Informatické myšlení ve Scratch?

Blokové programovací jazyky jsou pro děti pochopitelné a zábavné. Využívají je i stavebnice Lego a existují moduly pro Scratch Lego podporující. Scratch je on-line, plně lokalizovaný. Existuje pro něj řada knih, metodik, je podporován pedagogickými fakultami.

Scratch doporučují odborníci pro žáky starší osmi let. Není to ale žádný triviální systém. Lze v něm naprogramovat zajímavé aplikace a hry. Nebude nudný ani pro žáky středních škol. Nenahradí samozřejmě profesionální programovací jazyky. U řady oborů se ale znalost profesionálních programovacích prostředí nevyžaduje, informatické myšlení však ano. Vyučujte tedy Informatické myšlení ve Scratch.

Jak vypadá programování pomocí bloků?

Začnete okamžitě pracovat s objekty, které nemusíte hned vytvářet. K dispozici máte pozadí a postavy. Pozadí je vlastně hrací plán a postavám předáváte pokyny, co mají dělat.

Jedná se tedy o grafické vizualizované prostředí

Pokyny postavám předáváte pomocí příkazů uzavřených v blocích, které do sebe zapadají. Tím prostředí určuje, jakým způsobem můžete bloky (příkazy) kombinovat. Je to trochu jako Puzzle. Bloky s příkazy jsou rozděleny do několika skupin podle společných znaků. Například blokové příkazy ve skupině zvuk umožňují přehrávat a vypínat různé zvuky.

Je složité zvládnout Scratch pro učitele bez znalosti programování?

I když každý máme jiné předpoklady, pokud umíte systematicky a analyticky myslet, Scratch zvládnete. Pro ty z vás, kteří jste již nějaký algoritmus vytvořili, bude tento systém jednoduchý. Pro start je vhodné využít školení, která Vám ušetří spoustu času s počátečním seznámením. Potom si můžete vyhledat řadu připravených materiálů.

Hotové projekty jsou často zveřejněné. Hledejte v nich inspiraci pro výuku vašich žáků.

Zdrojový projekt

Zlepšete problematické myšlení dětí pomocí výuky informatického myšlení ve Scratch zábavnou formou!

DVPP
DVPP, Informační myšlení, IT kurzy, Scratch

Archivy

Školení správa počítačových sítí
Školení a zkoušení od 22.11. 2021

Další podobné články