Jak najít jedinečné hodnoty v tabulce MS Excel 2022

Jak najít jedinečné hodnoty v tabulce Excelu

V dnešním článku se spolu opět vrátíme k Excelu a podíváme se na jedinečné hodnoty v tabulkách. Postup při filtrování jedinečných hodnot, popř. odebrání duplicitních hodnot je v Excelu mezi uživateli poměrně známá věc.  Existuje hned několik způsobů, jak tuto činnost provést. Záleží, s jakými daty pracujete a co následně hodláte dělat s výsledkem takové operace. Zásadní rozdíl je v tom, že při filtrování dat jsou duplicitní hodnoty jenom dočasně skryté. Kdežto při odebrání duplicitních hodnot, data trvale odstraňujete.

Jedinečné hodnoty v Excelu můžete nalézt například pomocí volby Rozšířený filtr, který naleznete na kartě Data v části Seřadit a filtrovat pod volbou Upřesnit. Chcete-li odebrat duplicity, můžete také použít na stejné kartě v sekci Datové nástroje volbu Odebrat duplicity. Pokud potřebujete jen v tabulce zvýraznit jedinečné nebo naopak duplicitní hodnoty, určitě použijte Podmíněné formátování na kartě Domů.

Funkce UNIQUE pro nalezení jedinečné hodnoty

Kromě výše zmíněných postupů můžete při hledávání jedinečných hodnot v excelovské tabulce nově využít ještě jeden postup a sice funkci UNIQUE. Musíme zde ovšem zdůraznit, že zmíněná funkce je momentálně dostupná jenom pro předplatitele Microsoft 365. Podívejte se s námi na krátkou ukázku použití této funkce v tabulce na následujícím obrázku.

Jedinečné hodnoty v Excelu pomocí funkce Unique
Jedinečné hodnoty v Excelu pomocí funkce Unique

Funkce UNIQUE vrací seznam jedinečných hodnot v dané oblasti nebo seznamu. Lze ji tudíž využít pro získání jedinečných hodnot nejen z jednoho sloupce, ale i více sloupců, popř. řádků při vhodném nastavení argumentů. Funkce UNIQUE(Pole;[Sloupce];[Právě_jednou]) má 3 argumenty:

  • povinný argument Pole představující oblast, z niž potřebujete zjistit jedinečné hodnoty
  • nepovinný argument Sloupce – logická hodnota (PRAVDA/NEPRAVDA) – pokud hledáme jedinečné řádky necháme prázdné; pokud jedinečné sloupce nastavíme PRAVDA (TRUE)
  • nepovinný argument Právě_jednou – logická hodnota (PRAVDA/NEPRAVDA) – pokud vynecháme, zahrne všechny jedinečné hodnoty; pokud nastavíme PRAVDA, vrací jedinečné hodnoty, které se vyskytnou jednou.

Další příklady použití funkce UNIQUE a mnoho jiných vychytávek, jak si ulehčit práci v Excelu, se dozvíte na našich prezenčních i online kurzech MS Excel – pokročilé úpravy.

Termíny školení Excelu

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz. Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz. Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
Firemní školení, Ostatní
Microsoft 365, MS Excel, MS Office 365

Archivy

Příprava fotografií
Tvorba mobilních aplikací pro Android

Další podobné články