Jak se připravit na naší on-line výuku pomocí Zoomu?

Jak se připravit na naší on-line výuku pomocí Zoomu?

Dnes jsme si pro vás připravili článek, který Vám pomůže se jednoduše připravit na naši on-line výuku. V rámci naší on-line výuky (webináře, synchronní on-line výuky) používáme ZOOM. Tak se pojďme podívat na to, co je vhodné si před výukou zkontrolovat a případně si připravit.

Povinné předpoklady

Jednoduše by se to dalo shrnout do seznamu: internetové připojení, počítač/notebook (v některých případech stačí i třeba tablet nebo mobilní zařízení), kameru (buď interní ve vašem zařízení, jako je např. notebook nebo externí) a pokud chcete být i dobře slyšet, tak i sluchátka s mikrofonem (stačí ta k mobilu). Sluchátka s mikrofonem nejsou úplně nezbytná, ale pokud chcete komunikovat s lektorem nebo reagovat na ostatní účastníky, pak je opravdu lepší mít sluchátka s mikrofonem. Mikrofon ve vašem notebooku, je od vás vzdálený cca 0,5 m, zatímco mikrofon ve vašich sluchátkách je cca 10 – 15 cm od vašich úst, takže je vám potom lépe rozumět a současně se tím také eliminují zvuky a hluky ve vaší blízkosti. Dalším důvodem, proč používat sluchátka, je také to, že například v kanceláři nebo v místnosti nejste sami a nechcete rušit ostatní.

Kontrola internetového připojení

Pro kontrolu internetového připojení můžete vyzkoušet například službu https://www.speedtest.net/, kde se vám po kliknutí na tlačítko GO změří rychlost vašeho připojení. Dosahuje-li vaše připojení alespoň rychlosti 10Mbps a to jak u download (stahování) tak upload (nahrávání), pak je předpoklad, že by on-line výuka mohla probíhat spolehlivě. Pokud byste naměřili menší hodnotu, pak si zkontrolujte, zda je síla vašeho WIFI signálu maximální a případně se zkuste připojit pomocí ethernetového kabelu (klasický kabel pro internet). A opět proveďte opět měření. Pokud ani předchozí krok nepomůže, pak by bylo vhodnější najít si jiné místo s lepším připojením pro on-line výuku. Nebude se vám „sekat“ video a ostatní budou rozumnět i vám. Tím budete mít lepší zážitek i užitek z on-line výuky.

Ukázka výsledku testu – minimální hodnoty

Příprava ZOOM

Komunikační platforma ZOOM umožnuje připojit se do „on-line“ místnosti jak pomocí webového prohlížeče, tak pomocí aplikace. Rozhodně doporučujeme nainstalovat si aplikaci na váš počítač/notebook nebo mobilní aplikaci na váš tablet/mobil. Jak na to? Přejděte na stránku https://zoom.us/download#client_4meeting. Zde si stáhněte „Zoom Client for Meetings„.

zoom - stáhnutí aplikace
Stažení ZOOM aplikace

Následně po instalaci aplikace byste se měli dostat do stavu, kdy se vám aplikace spustí a zobrazí se následující okno.

zoom - úspěšné nainstalovaná aplikace a připravena pro výuku
Úspěšně nainstalovaná aplikace ZOOM

Poté můžete s klidem aplikaci vypnout, protože je již nainstalovaná a je připravena pro další použití.

Začátek on-line výuky

Další krok – pošleme Vám do e-mailu link (adresu virtuální místnosti), na kterém bude probíhat on-line výuka v daný den. Po kliknutí na odkaz se vám otevře nová záložka v prohlížeči, která se vás zeptá, zda chcete pokračovat, resp. „chcete spustit aplikaci Zoom meetings„. Viz obrázek níže.

zoom - vyzva pro otevření aplikace z linku
Výzva ke spuštění aplikace za účelem připojení do „on-line místnosti“

Pokud kliknete na tlačítko ve výzvě prohlížeče „Spustit aplikaci Zoom Meetings„, tak se vám spustí aplikace. V případě, že se připojíte dříve než lektor, pak uvidíte informaci „Please wait for host…“ – to znamená, že vás aplikace informuje, že máte počkat, než se připojí lektor on-line kurzu. Viz obrázek níže.

zoom - ukázka čekání na lektora
Informace o tom, že už pouze čekáte na lektora, pokud se přípojíte dříve než on.

Pokud se připojíte později než lektor, tak se dostanete buď do čekárny „Waiting room“ nebo přímo do „on-line místnosti„. V on-line místnosti můžete kromě sledování lektora, sledovat i jeho obrazovku, kde může být spuštěna prezentace. Dále tam může mít zobrazen například i „whiteboard“ neboli bílá tabule na poznámky apod. Dále můžete komunikovat s ostatními i pomocí chatu. Takže pokud budete chtít položit nějaký dotaz, který „nehoří“, můžete jej zapsat do chatu a počkat si, až bude lektor na dotazy odpovídat.

Nejčastěji mají účastnici problémy s připojením zvuku – po připojení ZOOM Vám vyskočí okno s dotazem, zda se chcete připojit se zvukem … join with computer sound ...  – prosím, potvrďte to.

zoom - ukázka virtuální místnosti - on-line výuka
Úkázka virtuální místnosti se sdílenou plochou, kde je zobrazena prezentace.

Při vstupu do „on-line místnosti“ tak budete mít automatické výchozí nastavení a to zapnutou kameru a ztlumený mikrofon. Ztlumený mikrofon je proto, že nechceme, abychom se hned začátku všichni rušili. Až budete chtít mluvit, tak si zvuk povolíte (kliknete na ikonku s mikrofonem) a budete moci mluvit k ostatním. Když skončíte, tak si mikrofon opět vypnete.

Na závěr nám nezbývá než říci, že doufáme, že se vám bude Zoom dobře používat a budete mít kromě obsahově zajímavého školení i pozitivní zážizek z této on-line formy výuky.

DVPP, Firemní školení, Rekvalifikace
on-line kurzy, on-line výuka, on-line vzdělávání, online nástroje, rychlost připojení, virtuální místnost, zoom

Archivy

On-line školení – opět na scéně
On-line DVPP kurzy jsou i se záznamem

Další podobné články