Workshop - brýle pro virtuální realitu - vysočina

Workshop: Brýle pro virtuální realitu na Vysočině

Minulý týden jsme měli první školení pro učitele různých škol na workshopu pro kraj Vysočina. Téma tohoto workshopu byly brýle pro virtuální realitu a vše kolem toho. O čem takový workshop je ? Tak o tom se podíváme v tomto článku.

Program workshopu

Program workshopu byl rozdělen na teoretický úvod a vysvětlení souvislostí a následovala praktická ukázka jak na konkrétní typ Oculus Quest 2, který mají některé školy k dispozici.

Brýle pro virtuální realitu - oculus quest 2
Zdroj: https://store.facebook.com/quest/
  • šÚvod do světa VR, AR a atd
  • šRozdíl mezi VR a AR
  • šMožnosti využití VR
  • šPlatformy ve VR
    • šHTC Vive
    • šValve Index
    • šPlaystation VR
    • šMS Holo Lens
    • šOculus
  • šPraktická ukázka Oculus Quest 2
    • šOficiální aplikace
    • šSideQuest
    • šFree aplikace

Ze začátku rozebíráme rozdíly mezi VR (virtuální realita) a AR (rozšířená realita) a Mixed reality (smíšená realita) na různých příkladech jako například, že aplikace od společnosti IKEA s umístěním svých produktů do reálného prostředí pomocí rozšířené reality a aplikace na Apple zařízení je velmi praktická. Poté si rozebereme jednotlivé platformy, které se dnes používají pro virtuální realitu, případně s typickými příklady, kde se daná platforma využívá.

Nakonec se více zabereme do platformy od společnosti Meta a to Oculus Quest 2, které jsou pravoděpodoně nejlevnější ze všech uvedených platforem pro VR a tím i nejdostupnější. Takže na některých školách již několik kusů tohoto zařízení mají, a dokonce většina učitelů si na tento workshop přinesla svoje brýle. Takže se jedná o ideální brýle pro VR, když je můžeme ihned prakticky použít na workshopu. Ukázali jsem si základní nastavení, jak vynutit sdílení obsahu brýly do svého telefonu, tak aby v případě, kdy bych chtěl učitel navigovat žáka ve VR tak aby viděl to stejné na svém telefonu co se zobrazuje v brýlých. Dále jsem si také ukázali jak sdílet obsah brýlý do prohlížeče a tudíž do svého počítače a když ho máme připojený k projektoru tak i aby se obsah z brýlý promítal na plátno.

Následně jsme si ukázali jak instalovat aplikace do brýlý Oculus Quest 2 a to jak z oficiálního tak z neoficiálního obochodu SideQuest. A zbytek workshopu jsme věnovali jednotlivých aplikacím, které jsme si pouštěli na brýlých.

Hodnocení workshopu

Školení o VR bylo prezentováno zábavnou formou. Lektor (Ing. Leopold Podmolík) nás seznámil s novinkami a trendy v oblasti VR, AR atd. jak teoreticky, tak prakticky sdílením zkušeností mezi ostatními účastníky kurzu. Na kurzu jsme si tedy mohli i vyzkoušet pracovat s VR brýlemi Oculus Quest 2 v různých aplikacích.
Celkově školení i lektora hodnotím kladně.

Workshop - Brýle pro virtuální realitu
Z workshopu, když si učitelé zkoušeli brýle pro virtuální realitu

Školení pro mě bylo velmi přínosné, lektor (Ing. Leopold Podmolík) nás nejdříve teoreticky seznámil s možnostmi využívání VR, AR atd., dále potom probíhala i praktická ukázka, kde jsme si mohli vyzkoušet pracovat s VR  brýlemi Oculus Quest 2 v různých aplikacích.
Lektora hodnotím kladně a děkuji za cenné nové informace o možnostech využívání VR ve výuce.

DVPP, Ostatní
AR, DVPP, Meta, Oculus, rozšířená realita, Virtuální realita, VR, Vysočina, Workshop

Archivy

Vlastní domény na Google Workspace zdarma?
Chůva pro děti v dětské skupině

Další podobné články